szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Papíron a kirúgásom nem kifogásolható. Más kérdés, hogy érzelmi szempontból hogyan néz ki az ügy. De nem is magam miatt vagyok feldúlt, a színház helyzete kavar fel" – fogalmazott egy interjúban a tavaly a nemzeti színészei közé beválasztott Udvaros.

Megerősítette a Magyar Hangnak adott interjújában Udvaros Dorottya, hogy 22 év után távoznia kell a Nemzeti Színházból. A 2023-ban Nemzeti Színészének megválasztott Udvaros azt mondta, hogy noha csak öt éve a színház alkalmazottja, és korábban vállalkozóként szerződött az intézménnyel, mindvégig társulati tagként gondolt magára. Szerződését egészen mostanáig évente megújították.

Elmondása szerint Vidnyánszky Attila azért bocsátotta el, mert rossz anyagi helyzetben van az intézmény, Udvaros pedig állítólag “nem teljesítette a kötelező előadásszámát”. Erről a színésznő úgy fogalmazott, hogy a Nemzeti “sajátos műsorpolitikája miatt” nehéz is lenne megfelelő számú előadást játszani, mert előfordul, hogy két előadás között négy hónap is eltelik. “Nem a nyári szünet miatt, hanem mert a színházban folyamatosan mennek a különféle fesztiválok, vendégjátékok, koncertek és minden egyéb, ami miatt a Nemzeti saját előadásainak nincs hely. Többször jeleztük, hogy ez nagyon rossz a színészeknek, de a panaszaink sosem hallgattattak meg.”

Mivel nyugdíjaskorú, papíron a kirúgása nem kifogásolható – fogalmazott. “Más kérdés, hogy érzelmi szempontból hogyan néz ki az ügy. De nem is magam miatt vagyok feldúlt, a színház helyzete kavar fel.”

Megvágott költségvetés, pazarló színház?

A Nemzeti Színház anyagi helyzetével kapcsolatban azt mondta, hogy a kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, és nem sikerült befoltozni a költségvetésen ütött lyukakat. Hozzátette, elfogadja, hogy anyagi problémák vannak, de nem érti, hogy ha valóban ennyire rossz a helyzet, “akkor miért kell újabb és újabb külföldi rendezőt leszerződtetni hatalmas összegekért? A Nemzetiben már alig rendeznek magyar művészek.”

Az interjúban kifejtette, hogy szerinte a Nemzetiben egyfajta pazarlás történik.

„Azt szoktuk mondani, hogy ami 25-nél kevesebbszer kerül műsorra, mert nincsenek rá nézők, az bukásnak számít. Az elmúlt években a Nemzetiben 11 olyan előadás volt, amely nem érte el ezt a minimumot. Ezeket 8–10 alkalommal játszotta a színház, de volt olyan, amit csak 5-ször. A Nagyszínpadon. Miközben ezeknek az előadásoknak a rendezői több ezer eurós gázsit kaptak. Ez pazarlás, de ami még fájóbb számomra, az a mérhetetlen sok energia és tehetség, ami kárba vész mindössze néhány előadás után” – mondta.

Korábban megírtuk, hogy Udvaros Dorottya az utóbbi időben a Nemzeti Színházat érintő és közéleti kérdésekben is megszólalt. Részt vett az SZFE-tüntetéseken, a Nemzetiben történt baleset után pedig helyeselte Vidnyánszky Attila lemondását.

Udvaros Dorottya a Nemzeti Színház balesetéről: „Keressék tovább a felelősöket, nem lehet mismásolni”

A Nemzeti Színház színésze arról is beszélt, miért volt fontos számára kiállni az SZFE elfoglalása ellen vagy a Meseország mindenkié című könyv mellett.