Ingyenes módszer, amivel pillanatok alatt ellenőrizheted a szívműködést: ennyi az egészséges nyugalmi pulzus

A szívműködését bárki tudja otthon, teljesen ingyenesen ellenőrizni ezzel a módszerrel.

Nyugalmi pulzus mérése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindenki tudja, milyen fontos megőrizni a szív egészségét, azzal azonban már kevesebben vannak tisztában, hogy csupán 30 másodperc alatt magunk is képet kaphatunk a szívműködés állapotáról mindössze két ujj segítségével. A pulzus ellenőrzésének lehetőségeire, a nyugalmi pulzus jelentőségére és a kivizsgálást igénylő jelekre hívta fel a figyelmet dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.  

A nyugalmi pulzus mérése

A nyugalmi pulzus szó szerint azt jelenti, amire az elnevezés utal: azt jelöli, hogy mennyit ver a szív percenként, amikor nyugalomban vagy, és nem végzel fizikai aktivitást. Ezt a pulzusszámot számos tényező befolyásolhatja, például szív-érrendszeri betegségek megléte, azok természete és bizonyos gyógyszerek is. Mindazonáltal általánosságban elmondható, hogy a nyugalmi pulzus azt mutatja meg, milyen jól funkcionálnak a szívizmok, ennek ellenőrzése ezért önmagában is nagyon fontos.

Az alábbi három tünet súlyos szívproblémára utalhat, kattints ide a továbbiakért!

Nyugalmi pulzus mérése 2
Fotó: Olga Shefer / Getty Images Hungary

- A normál nyugalmi pulzus 60 és 100 közé esik percenként. Ha ennél alacsonyabb, az többek közt a fizikális fittségre utalhat (sportolóknak sokszor ezért alacsonyabb a pulzusa), ha 100-nál magasabb az érték, annak pedig olyan okai lehetnek többek közt, mint egy stresszhelyzet, nagyobb mennyiségű koffein fogyasztása vagy éppen egy aktuális betegség. Amennyiben az érték 50 alatt vagy 100 fölött van, és nem azonosítható be ilyen nyilvánvaló ok a háttérben, mindenképpen érdemes kardiológiai kivizsgáláson részt venni - hangsúlyozza Sztancsik doktornő. 

Mit mutat meg a nyugalmi és a terheléses EKG? Így zajlik a vizsgálat

Elolvasom

- Erre azért van szükség, mert a 100 fölötti nyugalmi pulzus szívritmuszavar vagy egy meglévő szívbetegség romló állapotának jele is lehet. Az 50 alatti pulzus pedig szintén egy erős jelzés, különösen, ha olyan tünetek is társulnak mellé, mint a zavartság, a terhelhetőségcsökkenés. Ezek akár a szív elektromos jelvezetésének zavarára is utalhatnak. 

A nyugalmi pulzus mérésére olyan időszak alkalmas, amikor van idő 10 percet pihenni, bár a legoptimálisabb, ha a reggeli felkeléskor, még az ágyban kerül sor a szívverés ellenőrzésére.

  • Fordítsd a kezeket a tenyérrel lefelé.
  • Mérj nagyjából kétujjnyi távolságot a csukló vonalától, a hüvelykujj vonala felé tájolva.
  • Ha jó a pozíció, a másik kéz hüvelykujjával érezni lehet a szívverésünk pulzálását.  
  • A nyakon jellemzően a mutató- és középső ujjat egymás mellé téve lehet kitapintani a pulzust az állkapocs alatt, nagyjából az ötös-hatos fog alatti területen. Kitapintható még a szívverés a térdek alatt, a könyök belső felén kinyújtott karnál, a halántékon, az ágyéknál és a talp belső felén is - bár ezeken a területeken nehezebb megtalálni a megfelelő pontot.
  • Ha már kitapintottad a pulzust, nézz egy másodpercmutatós órát, és számold a szívveréseket pontosan egy percig. Az is megfelel, ha csak 30 másodpercig számolsz, és ezt az értéket szorzod meg kettővel. A pontosság kedvéért ajánlatos meg is ismételni a mérést. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ugyanakkor a modern vérnyomásmérők is mutatják a pulzust, valamint a megbízható okosórák is jelzik nyugalomban és akár mozgás közben is. 

A nyugalmi pulzus csökkentésének módszerei

Ha stressz hatására hirtelen megugrik a pulzus, gyors megoldást jelenthet elkezdeni lassan, mélyen lélegezni, egy sétát tenni, kicsit relaxálni - akár nyújtással vagy más testgyakorlatokkal. Hosszú távon azonban a gyógyszeres kezelésen kívül csak bizonyos életmódfaktorok képesek normalizálni a magas pulzust. Ezek az alábbiak:

  • Rendszeres testmozgás. 
  • Hidratáltság - ha dehidratáltak vagy, a szívnek keményebben kell dolgozni, hogy stabilan működjön a véráramlás.
  • Stimulánsok, mint a koffein vagy a nikotin mérséklése, elhagyása.
  • Kiegyensúlyozott étrend, zöldségekre, gyümölcsökre, olajos magvakra, fehér húsokra, halakra alapozva. 
  • Megfelelő mennyiségű és minőségű alvás.  
  • Egészséges testsúly, ami nem terheli meg a szívet.
  • Stresszoldás, akár szakember segítségével.
Nyugalmi pulzus mérése 1
Fotó: Ivan-balvan / Getty Images Hungary

- Ugyanakkor, ha viszonylag egészség életmód mellett is úgy találjuk, hogy túl alacsony vagy túl magas a nyugalmi pulzus, esetleg más tünetek is megjelennek, mindenképpen indokolt a kivizsgálás - mondja dr. Sztancsik Ilona. - A szükséges műszeres vizsgálatok - többek közt nyugalmi és terheléses EKG, szívultrahang - elvégzése után pontos diagnózishoz juthatunk, és szükség szerint megkezdődhet a személyre szabott kezelés. 

Így kezelhető a hirtelen fellépő, szapora pulzus - Kezdődő szívritmuszavart is jelezhet

A hirtelen megemelkedő pulzusszám hátterében több ok is állhat.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük